Album RC modelu
Seznam oblíbených modelů je prázdný – stiskněte pro přidání do oblíbených
Ukázat přátelům na Facebooku
Vložit model do oblíbených

HI-FLY

Parametry

Výrobce: Graupner
Jak postaveno: Ze stavebnice
Kategorie: Větroň
Materiál: Balza + potah
Rozpětí: 2300 mm
Délka: 1160 mm
Váha: 1150 g
Plocha křídla: 40 dm2
Vrtule: Aeronaut 10x6"
Motor: AXI 2217/20 long F5J
Elektronika: Jeti Duplex 2,4 GHz
Serva: 2x HS-422
Baterie: Power Ion 3s/2100 mAh

Hodnocení

9.8
z 10 | 5 hlasů – kdo hodnotil
Ohodnotit →
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Hodnocení 1 - hrůza — 10 skvělá práce

Popis

Ještě než se dostanu k vlastnímu modelu,nesmím zapomenout zmínit se o jeho dvou předchůdcích.
Můj první elektrolet byl v roce 1983 Graupnerův větroň Mosquito.Podařilo se mi sehnat originál plán,kompletní pohon i baterie Varta RSH 1,2Ah.Model létal velmi pěkně i přes váhu 1900g.Vzpomínám,že pojem "brzda vrtule" jsem tehdy považoval za zbytečný a až první vypnutí motoru a dále se vesele točící vrtule mě okamžitě přiměly k její instalaci (šlo o zkratování motoru po vypnutí).V roce 1985 byl pak model předělán na pohon spalovacím motorem.
Druhým elektroletem byl Graupnerův Silentius 86,který jsem postavil v roce 1994 opět dle originál plánu s pohonem typu Enduro - Speed 400 s převodem 1:4 a vrtulí 12,5x 7,5",baterie Sanyo 7N 1400mAh.Oba modely jsem vždy po nějakém čase létání dal bratrovi, který s nimi spokojeně opět dlouho létal.
Nu a model Hi-fly je vlastně třetím v řadě Graupnerových elektroletů v mé "stáji" a zároveň zakončuje nostalgickou trojku z mých tehdy nesplněných snů na téma Graupner (Amigo II - Cirrus - Hi-fly).
Moje první seznámení s tímto modelem bylo v Modeláři 5/1973 v reportáži z Norimberského veletrhu.Podruhé jsem vídal Hi-flyho naživo u jednoho o generaci staršího kolegy,který ho postavil z originál stavebnice jako větroň bez pohonu včetně komplet rc výbavy Varioprop,to bylo někdy kolem roku 1978.Vzpomínám,že model startoval gumicukem a při odhodu mu vždy hrubě nadával.Nevím co ho k tomu vedlo,protože model nádherně létal a mě ty nadávky při každém startu hrozně vadily.
Na základě těchto nostalgických vzpomínek jsem se vloni rozhodl ke koupi originál stavebnice Hi-flyho na německé Ebay.Pocity ze stavebnice byly obdobné jako u Cirruse, stavba pohodová v délce opět 5 měsíců,stavím pomalu a když není chuť,tak to nelámu přes koleno.A opět základním předpokladem bylo,aby model vypadal tak jakoby právě vypadl z katalogu,protože to bílo-oranžovo-černé zbarvení se mi od začátku neskonale líbilo.Motor jsem opět umístil do předku trupu kvůli poloze těžiště, pokud možno bez dovažování (a to se také splnilo).
Hi-flíček teď trpělivě čeká na zálet a zatím mě oblažuje svým hezkým vzhledem a dopřává mi krásný pocit z dalšího splněného snu.
Zálet proběhl k naprosté spokojenosti a bez problémů, letové vlastnosti jsou výborné. Na směrovce jsem nastavil co největší výchylky. Model je vhodný spíše do klidnějších podmínek, večerní létání je balzámem na duši.

Komentáře

Navštivte také největší modelářské fórum RCMANIA.cz
© 2020 RCAlbum.cz - všechna práva vyhrazena
Jak přidat můj model | O serveru | Podmínky | Kontakt | Ikonka | Nápověda
Zpět na začátek