Album RC modelu
Seznam oblíbených modelů je prázdný – stiskněte pro přidání do oblíbených

Ročník:1992

Bydliště:Praha

Ukázat přátelům na Facebooku
Vložit model do oblíbených

SG - 38

Parametry

Výrobce:
Rozpětí: 1020 mm
Váha: 246 g
Serva: 4x Hd Pover
Baterie: NiMH 250

Hodnocení

9.23
z 10 | 26 hlasů – kdo hodnotil
Ohodnotit →
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Hodnocení 1 - hrůza — 10 skvělá práce

Popis

Konečně jsem odhodlal začít se stavbou malého větroně s rozpětím křídel kolem 1000 mm. Protože mě už moc nebavilo koukat na kluky jak si hezky poletují s takovými větroni po obloze a nechávají se vlekat. Zatím jsem je jen vlekal za Zlínem, ale teď se to změní.
Rozhodl jsem se pro stavbu větroně SG-38. Řekl jsem si že to bude asi celkem jednoduchý na stavbu a hlavně rychlý. Nechtěl jsem mít větroně jako mají kluci Blaníky, Pionýra... z EPP, ale něco co už vypadá trochu reálně.

8.5.2012 Zahájení stavby
Tak jsem začal se stavbou trupu. Rozmejšlel jsem se zda zadní část trupu budu stavět z balzy, nebo ze smrku. Nakonec jsem se rozhodl pro středně tvrdou balzu. Spoje jsou zesílený 0.8mm překližkou podle plánku. Gondolku jsem udělal celou z překližky 0,8 mm. Do který jsem zapustil čtyř gramové serva, tak aby jen koukali páky.

Trup jsem teď na chvilku odložil a začal jsem se tavbou ocasních ploch. Jsou z postavený z balzy a spoje vyztužený 0,8 mm překližkou. Zde jsem řešil jak mám udělat zavěšení pohyblivých částí kormidel. Nakonec sem se rozhodl udělat závěsy z překližky a drátu 0,8mm. Chtěl jsem aby se po případně dali odendávat všecky pohyblivé části. Což se mi nakonec podařilo. A řekl bych že to i tak trochu vypadá. Celé ocasní plochy jsem přebrousil jemným smirkem a namořil do odstínu světlého Kaštanu a znovu přebrousil 800vkou.

Teď přišla řada na křídla. Žebra křídel jsem udělal ze starší dvojky, nosníky jsou ze smrku 2x4 mm. Torzní skříň je udělaná z 0,8 mm tvrdý balzy. Následně je celé křídlo přebroušeno jemným smirkem a namožený do odstínu světlého Kaštanu a na závěr přebrousil 800vkou.

Celkem dlouho jsem přemýšlel nad tím co použiju na potažení. Váhal jsem mezi Mikelantou a nebo Solartexem. Nakonec jsem další den zaběhl do modeláře koupit světlý Solartex. Žádnou zkušenost s touto folii nemám, natož s normálním plátnem. A tak jsem to hned odzkoušel na směrovce. Velice mě překvapilo jak s tím jde lehce pracovat. Tak jsem pokračoval v potahování křídel a výškovky.

14.1.2013
Po nějaký chvilce jsem se vrátil zpět ke stavbě SGčka. Jelikož jsem měl teď víc práce s opravou Funtany, tak jsem přerušil stavbu. Ale za pár dní jsem stihl spoustu práce.

V trupu jsem udělal uložení křídla a celý trup lehce přebrousil. Poté následovalo namoření celého trupu, které jsem nechal den vyschnout. Po vyschnutí trupu jsem potáhl části trupu Solartexem a následně přilepil výškovku na trup. Připevnil směrovku za pomocí 0,8 struny. Z boku trupu jsem zalepil malá Lka udělaný tenkých špendlíků, které budou sloužit jako kladky pro náhon směrovky a výškovky. Náhony jsem se snažil udělat tak aby to taky nějak vypadalo.

Dále jsem na trupu dodělal kryt baterií na, kterým se nachází sedačka. Za sedačkou vedou kablíky od serv z trupu a povedou do příjmače, který bude přidělaný na sedačce. Teď jen řeším menší problém s vlečným háčkem. Který mí momentálně nedává moc spát.

Na křídlech jsem od té doby dodělal jen konektory na kablíku a připevnil serva do křídel. Už mi jen chybí dodělat jedno křidélko a udělat náhony křidélek.

Další věc, kterou momentálně řeším je lanový výplet, který je funkční a drží křídlo ve správné poloze. Jelikož jsem si při stavbě myslel, že bude stačit, když křídlo jen nasunu na dvě jehlice a výplet jen naznačím. Ale zmýlil jsem se. Výplet je vážně potřeba! Takže teď koumám jak udělat přichycení lanka na křídlech, tak aby to drželo a nevytrhlo se to.

1.2.2013
Vlečný háček jsem udělal stejně jako ho mají kluci na svých modelech. Struna která vede od serva směrovky vede pod sedačkou až čumáku, kde mezi dvěma bužírky je průchodka a tou se protahuje nit. Možná to jde líp vidět i na fotkách.

I problém s funkčním výpletem jsem vyřešil celkem hezky. Použil jsem plíšky od konektorů, které jsem odlomil a začistil.Následně jsem je na daná místa přišrouboval malými vruty a připevnil ocelové lanko. Takže při rozebírání modelu se odšroubuje pár šroubků a model se dá rozebrat. Zároveň je výplet i funkční.

Už jen dodělat panáka, který pod svým oblečením schová přímač. A model bude úplně kompletní a nebude ho tolik kazit nehezký přímač na sedačce.

Více fotek je http://gwska.rajce.idnes.cz/SG_-_38/
Komentáře

Úžasné... Mirek
16.2.2013 20:22 jpa
Krása , našťastie Modelári stále žijú . Presne takto to má vyzerať ,klasika materiálov a stavby . Držím palce ...5+
7.2.2013 22:11 OwlCastle
Nádherná práce! To si zaslouží plný počet.
U mě nejvyšší!!
3.2.2013 17:21 Blesk
mám dvoumetrovku podle stejných podkladů a létá hezky pomalu, jen nemám dané fotky hotového mrňouse...

http://rcalbum.com/index.php?action=dtl&amode=&id=5826
2.2.2013 13:12 fletout
libový :)
2.2.2013 12:58 Peca
Krásný.Jasná 5.
Já mám v plánu něco podobného ale s gondolou a o rozpětí kolem 230cm.
Zrovna hledám nějakou předlohu.
Potřebuji něco na léto.
Pomalý klidný let při západu sluníčka.Už aby to bylo :-)
2.2.2013 12:39 GWSka
Díky. Jen se omlouvám za nekvalitní fotky. Porouchal se mi foťák, tak je to focený jen mobilem. Výslednou fotku s panďulákem dám hezčí.
2.2.2013 11:53 Vladan
Pěkná, poctivá modelařina... 5
2.2.2013 11:15 mawerick
Obdivuhodná práca, krásny model, čisté prevedenie... bude to nádherné vo vzduchu. 5.
2.2.2013 10:17 pajlotmato
No toto je krásna práca...jednoznačne za 5...
Alba pro vaše modely
Navštivte také největší modelářské fórum RCMANIA.cz
© 2019 RCAlbum.cz - všechna práva vyhrazena
Jak přidat můj model | O serveru | Podmínky | Kontakt | Ikonka | Nápověda
Zpět na začátek