Seznam oblíbených modelů je prázdný – stiskněte pro přidání do oblíbených

Ročník:1954

Modelář od:1968

Bydliště:Klatovy

Letiště:Bezděkov, Bolešiny

Vzlétnout můžeš, přistát musíš.

Ukázat přátelům na Facebooku
Vložit model do oblíbených

Jak to tenkrát bylo 1

Parametry

Výrobce: Igra
Váha: 420 g

Hodnocení

8.7
z 10 | 23 hlasů – kdo hodnotil
Ohodnotit →
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Hodnocení 1 - hrůza — 10 skvělá práce

Popis

Když začaly někdy kolem sedmdesátého roku vycházet články z pera Jiřího Kaliny, mapující začátky modelařiny v Čechách, čili historii starou něco přes čtyřicet let, přiznám se, že jsem je většinou přeskakoval a hltal jsem články o nových materiálech, vývoji RC souprav a nových výkonnějších motorech. Přišel čas, kdy jsem se nad zažloutlými stránkami modeláře do těchto článků se zájmem začetl a najednou jsem zjistil, že moje modelářské vzpomínky jsou již tak staré, jako ty, o nichž se psalo tehdy na stránkách Modeláře. Ne nechci být sentimentální, ale rád na tu dobu, kdy jsem objevoval taje aerodynamiky a která ovlivnila celou moji profesní budoucnost vzpomínám. Doufám, že návštěvníci těchto stránek budou shovívaví a pokud je moje obrázky nezaujmou, prostě je přeskočí. Když jsme se na jaře 68 přestěhovali do rodinného domku, který jsme si postavili, začalo zbývat trochu času i na to abychom se mohli věnovat i modelařině. První model, který jsem postavil byl Čížkův Ferda ze stavebnice Igra, ale fotografii žádnou nemám. Pak si brácha pořídil A-1-čku Albatros a já A-2-jku Orion-II, oba modely rovněž ze stavebnic, a jak jinak Igra. Možná se Vám bude zdát že jsme Igře nadržovali, ale Modela ještě neexistovala a Graupnerovi stavebnice na pultech našich obchodů prostě nebyly. No a pak nás naše hobby zahnalo do houfu stejně postižených v Klubu RED-BAT, kterému šéfoval jak je dnes moderní říkat, kontroverzní modelář Pavel Bosák. Z kroniky, kterou už po ta desetiletí vede je i list o soutěži foto 6. Další A-2-jku (dnes F1A) Mirka jsem již postavil podle plánku modelář č. 20. Trochu jsem si ji upravil a i když jsem tehdy nebyl žádný expert, létala tak dobře, že mi ulétla a nikdy jsem ji nenašel. Tak tohle je pár fotek a vzpomínek na dobu kdy Mars byl pro nás super radiem a tři metry obrovským rozpětím. A kdy jsem celé dopoledne okusoval z prstů Kanagom, kterým jsem se ráno upatlal než jsem šel do školy, když jsem se snažil vždy něco ulepit, protože odpoledne ještě bylo dost práce na baráku.

Komentáře

Když čtu tento článek,tak mám opravdu slzu v oku. Jako byste mi to psal z duše, jsme skoro stejný ročník (jsem o rok starší). Taky jsem měl Oriona II,stavěl jsem ho na desce z hobry,závažíčka odléval do lžíce,byl potažený Mikelantou obarvenou v Duze,nalakoval jsem ho snad 10x hustým lakem přímo z lahvičky a tím pádem vážil asi půl kila,ale potah byl jako buben.Jelikož jsem neměl nikoho,kdo by mi ho vytáhl,tak jsem jej jen házel po louce sem a tam.Ale klouzal docela dobře.Na to házení jsem měl staré bílé plesové rukavičky-to abych vypadal jako profík,když šel někdo kolem.Musím se tomu teď smát,ale tehdy jsem na to éro byl moc pyšný.
8.5.2012 07:06 biovirus
Moc hezke. Dnes se tomu rika RETRO .Tehda si modelari museli udelat vse sami, dokonce RC soupravy se stavely podle schemat v Amaterskem radiu. . Ne jak dnes, mam penize jdu do kramu koupim ero a kdyz mam nabitou baterku tak jdu do vzduchu. Uplne se vytraci ta radost a nedockavost pri stavbe.

6.5.2012 23:33 Admin
Tak tohle je paráda album, nostalgie.
6.5.2012 19:26 Pitrs55
Pěkné fotky a počteníčko.. Co se týče A-1- čky Albatros, tak tu také vlastním...
Alba pro vaše modely
Navštivte také největší modelářské fórum RCMANIA.cz
© 2020 RCAlbum.cz - všechna práva vyhrazena
Jak přidat můj model | O serveru | Podmínky | Kontakt | Ikonka | Nápověda
Zpět na začátek