Album RC modelu
Seznam oblíbených modelů je prázdný – stiskněte pro přidání do oblíbených

Ročník:1959

Modelář od:1973

Bydliště:Praha

Web:webicek.zde.cz

Ukázat přátelům na Facebooku
Vložit model do oblíbených

Bipe

Parametry

Výrobce: vlastní stavba
Kategorie: Cvičný model
Materiál: Balza + potah
Rozpětí: 1300 mm
Délka: 1060 mm
Váha: 3500 g
Vrtule: MA 13x8
Motor: ASP FS .91
Elektronika: RC Jeti Duplex

Hodnocení

9.13
z 10 | 30 hlasů – kdo hodnotil
Ohodnotit →
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Hodnocení 1 - hrůza — 10 skvělá práce

Popis

Miluju dvouplošníky a vždy jsem toužil mít Stearmena. Při hledání plánku na Internetu jsem narazil na tento model, který se mu v některých rysech podobá. Originální plán jsem zvětšil (původní rozpětí asi 900 mm) a lehce poupravil. Stavba je klasická - překližka, smrk, balza, potaženo folií. Bipa jsem dostavěl někdy na přelomu 2002/03 a za těch bezmála 10 let své existence prošel mnoha úpravami a opravami. Hned při záletu jsem ho díky patrně špatně umístěnému těžišti naboural. Následovalo zvětšení ocasních ploch a úprava těžiště. Pak už lítal dobře. Původně byl v modelu namontován dvoutaktní O.S. Max 7.5 ccm, který byl později nahrazen čtyřtaktní patnáctkou. S tím souvisí i výměna motorového krytu. Další změnou patrnou i na fotografiích bylo nahrazení původního drátěného podvozku robustním plechovým a jeho posunutím dopředu, aby při přistání neryl "ústy" v zemi. V současné době je to už řádně otlučené a záplatované éro, ale létá velmi dobře a doufám, že ještě nějaký ten rok vydrží.
Podrobnější popis a pár dalších fotek a odkazů na videa najdete na: http://webicek.4fan.cz/letadla/bipe/bipe.html.

Komentáře

Dobrý den, již jsem postoupil se svým Bipem do fáze poletování a .... a přišla nám zima ;-). O víkendu jsem měl problémy s chodem motoru a to ještě není ta pravá zima. Mohl bych se zeptat na nějaké provozní rozdíly při provozu spalováku v létě a v zimě (pokud tedy nějaké rozdíly jsou)? Na fóru jsme se dozvěděl, že mám zkusit teplejší svíčku (tedy svíčku pro menší kubatury) a tím všechny rady skončily. Vlastně jsem dostal ještě radu jak mírně "zateplit" motor, ale to v tuto chvíli asi není vůbec důležité, to si nechám až bude opravdu mrznout. Teď mi stačí zkušenosti z předzimního období. Doposud jsem létal zásadně jen v létě, ale na lyžích bych to rád také zkusil, jen musím zvládnout provoz motoru, jinak mně to na plochu nepotáhne. Za případné zkušenosti moc děkuji.

S pozdravem Robert
17.8.2015 20:31 Asek
Předně blahopřeju k záletu. Ale s motorovým krytem Vám asi neporadím. Původně jsem tam měl balsový. Pak jsem dával větší motor a z lenosti jsem použil plastový kryt od HVP pro Beavera. No a když jsem ho rozlámal, mám tam zas balsový. Laminovat neumím, takže v tom opravdu poradit nemohu.
17.8.2015 10:09 robertsn
Přeji krásný den, pomalu dodělávám svého Bipa (úspěšný zálet je za mnou) a tak bych rád požádal o radu jak co nejjednodušeji na poslední oříšek a tím je kryt motoru.
Pořád se nemohu rozhodnout, kterou cestou se vydat. Zda kryt poslepovat z balsy a nebo zkusit vylaminovat trubku na nějakém mustru vzduchotechnické trubky a zaoblený předek udělat z balsy. Co by jste mi poradil, jakou cestou se vydat? V případě laminování, kolik vrstev tkaniny použít (nemám s tímto druhem výroby příliš zkušeností).
Díky za radu. S pozdravem Robert
22.6.2014 09:55 Asek
Dobrý den, náčrtek jsem poslal do mailu.
21.6.2014 12:34 robertsn
Přeji krásný den. mohl bych se prosím zeptat, jak jsou provedena křídla tohoto modelu? Jsou zalomená a kolik (alespoň to dle fotek zalomeně vypadá) a co nějaké nakroucení negativů je nebo není?
Děkuji za informaci.
31.3.2012 19:14 Pavel19
Souhlasím s panem Martinem, pěkná klasická stavba.
http://modelarstvi.cz/lm/inspiraceNM.php?v=95&w=1
22.3.2012 22:32 Vlado
Je to moc krasný kousek .Davam 5
22.3.2012 17:42 Martin_104
Super krásné éro, dávám 5. Konečně po dlouhé době letadlo které vrčí, kouří a voní. Hodbě zdaru při létání. Martin
20.3.2012 17:10 were
Krasne ero, a ta fotka s lyzemi je proste paradni, na to bych mohl koukat porad :o)
20.3.2012 08:28 Asek
Jo, stačil by i slabší motor. Ale já tu 15 měl "v šuplíku" a i kdybych tam dal něco menšího, zas bych musel dovažovat. Tak místo olova vozím 5 kubíků navíc :-).
20.3.2012 08:23 Kuron
Není patnáctka zbytečně výkoná?Na tu váhu by ti stačila klidně desítka. Mám dvouplocha s patnáctkou ,ale dvoutaktem metr sedumdesátpět a klidně by stačila dvanáctka.Jinak pěkný. Takovýhle éra jsou podle mého gusta.
.
Alba pro vaše modely
Navštivte také největší modelářské fórum RCMANIA.cz
© 2021 RCAlbum.cz - všechna práva vyhrazena
Jak přidat můj model | O serveru | Podmínky | Kontakt | Ikonka | Nápověda
Zpět na začátek