Album RC modelu
Seznam oblíbených modelů je prázdný – stiskněte pro přidání do oblíbených

Ročník:1977

Modelář od:2006

Bydliště:Velké Přílepy - Praha Západ

Letiště:Trněný újezd, Klecany

Web:www.rcproject.cz

ICQ:50385511

Ukázat přátelům na Facebooku
Vložit model do oblíbených

Beta 1400 - FPV

Parametry

Výrobce: Pelikán
Kategorie: Cvičný model
Materiál: EPP, EPS, Depron
Rozpětí: 1400 mm
Délka: 920 mm
Váha: 860 g
Vrtule: APC 6 x 3
Motor: Originál China
Elektronika: Viz popis
Serva: 3xHS 65HB (2K, V), 1x original China (S)
Baterie: Turnigy LiPol - 3s 2200 mAh

Hodnocení

7.79
z 10 | 19 hlasů – kdo hodnotil
Ohodnotit →
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Hodnocení 1 - hrůza — 10 skvělá práce

Popis

Pro svůj první FPV projekt jsem použil Betu 1400 vycházející z osvědčené konstrukce Easy Staru, ale navíc vybavenou křidélky, což mi vyhovuje mnohem více než řízení pouze směrovkou.

Trup je prostorný a umožnujě pohodlnou instalaci veškeré FPV elektroniky.

Vysílač 5,2 GHz 200 mW z HK jsem umístil dozadu na ocas, což má výhodu úspory místa v trupu, menší aerodynamický odpor a také funguje jako protiváha ostatní elektronice umístěné vepředu. Nevýhodou je zastínění antény gondolou moturu, takže při letu přímo směrem k sobě dochází k výrazným výpadkům obrazu.

Kameru jsme použil tu nejlacinější 1/3 Sony CCD PAL za 17 USD z HK. Obraz není nic moc, ale funguje to. Jelikož jsem jí však při instalaci OSD nedopatřením vyzkratoval, objednal jsem o něco dražší s lepším rozlišením + kvalitnější objektiv s ohnisem 2.45 mm namísto původního 3.6 mm - slibuji si od toho lepší obraz a širokoúhlejší záběr. Uvidím, jak to bude fungovat v praxi.

Původně jsme měl kameru umístěnou na pan / tilt mechanismu vlastní výroby, který umožňoval natáčení kamery do strana a nahoru / dolů. Bohužel kladl příliš velký aerodynamicý odpor a negativně tak ovlivňoval letové vlastnosti. Navíc jsem použil vadné servo a celé to n2jak blblo, takže jsme se na to nakonec vybodnul a kameru umístil napevno. Nedá se už tedy rozhlížet, ale zase až tak moc to nevadí. Zatím jsem stejně rád, že nějak letím a na velké rozhlížení stejně nebyl čas.

Při prvních zkouškách hned došlo k havárii, kdy jsem udělal školáckou chybu a napojil jsem na jeden regulátor (pochybné čínské provenience) 6 serv, což spolu s vysokými letními teplotami způsobilo přehřátí a odpojení BECu. Obraz jsem sice měl, ale vypadlo řízení a model se neovladatelně zřídtl do polí. Vyřešil jsem to zapojením druhého regulátoru, jehož BEC jsem použil na napájení serv řízení. Původní regulátor sloužil jen k napájení motoru a serv pan / tiltu. Nyní po odpojení pan / tiltu slouží pro záložní napájení OSD.

Jelikož jsem zjistil, že FPV létání je super, ale pouze obraz nestačí. Chce to dodatečné informace o poloze, rychlosti, stopupání atd. Proto jsem pořídil OSD + GPS modul od EagleTree. Zatím je to jen zapojené a odzkoušené na zemi. Při instalaci jsem totiž odpálil kameru a musím čekat, než přijde nová.

Pro zobrazování používám 16" LED televizi, která má AV vstup. Napájím ji z kovertoru 12 V - 220 V, připojeném na autobaterii. Televizi mám umístěnou v autě na volantu a řídím v sedě na místě řidiče. Funguje to bezvadně, ale chtěl bych časem zkusit i LCD brýle. Televizka stála necelé 3000 CZK a lze využít i na běžné sledování digitálního televizního vysílání.

Dosah vysílače jsem neměřil nijak exaktně - každpádně se dalo letět tak daleko, že už model byl velmi špatně vidět a řídit ho ze země pouhým okem už prakticky nešlo a obraz jsem stále měl. Na internetu jsem viděl test, kde naměřili dosah zhruba 1km se setovou anténou. Myslím, že by to tak zhruba mohlo skutečně být.

Napájení FPV systému mám vyřešené přes druhou 370 mAh 3s LiPol - kapacita je dostačující, ale pro jistotu před každým letem raději znovu dobíjím. Kamera i vysílač jsou dělané pro napájení 12 V, takže je lze napojit přímo na baterku. Přesně nevím proč je třeba druhý akumulátor a nelze napájet FPV přimo z pohonného akumulátoru, ale praděpodobně by mohlo docházet k rušení od motoru... asi??

Letové vlastnosti Bety nejsou nikterak zázračné - prostě cvičný model, který je možná až příliš hodný. Aby Beta předvedla nějakou akrobacii, tak to aby ji člověk téměř přemlouval. Výkon motoru je dostačující, ale nikterak oslnivý. Díky vrtuli APC 6x3 je to lepší než s původní vrtulí, ale pořád to není žádná raketa. Svou roli jistě hraje i hmotnost FPV vybavení a odpor kamery a vysílače. Nicméně stoupá to docela uspokojivě. Celkově je to docela dobrý nosič pro začínajícího FPV pilota, protože let je klidný a dá se v pohodě odstartovat i přistát pouze přes kameru. Po pár letech však začínám mít dojem, že se trochu nudím... Uvidíme, jaké to bude s OSD. Každopádně už teď začínám přemýšlet o něčem trošku agilnějším...

Komentáře

aké OSD používaš ? objednal som si FPV tx,rx ale neviem ake k tomu OSD
2.4.2012 15:42 Masoxik
sam mam neco v planu podobneho s bixlerem od HK.

napadlo me ze pokud mas problemy se sigem Videa pri letu k sobe, tak dej ten vysilac na stejne misto ale dolu dospod. telo vysilace bych zatavil do trupu a antenu bych nechal koukat celou ven tak aby se pri pristani sama zklopila o zem aby se neposkodila. signal tak nebude prchazet pres motor a nebude rusen.
2.4.2012 15:35 Masoxik
sam mam neco v planu podobneho s bixlerem od HK.

napadlo me ze pokud mas problemy se sigem Videa pri letu k sobe, tak dej ten vysilac na stejne misto ale dolu dospod. telo vysilace bych zatavil do trupu a antenu bych nechal koukat celou ven tak aby se pri pristani sama zklopila o zem aby se neposkodila. signal tak nebude prchazet pres motor a nebude rusen.
3.3.2012 21:21 borek
Paráda, něco takového mám taky v plánu. Jednoho Bixlera (jiný název pro Betu) jsem právě postavil a druhý kit mám v krabici. Až budu mít pocit, že o FPV vím dost, tak se na to taky vrhnu. Jinak, viděl jsem řešení s anténou umístěnou na trupu směrem dolů. Tím se elegantně řeší blokování signálu motorem/obsahem kabiny. -- Jak moc bastlení obnáší zprovoznění základního FPV? Nejsem moc kovaný v elektronice, tak se trošku bojím, že udělám nějakou blbost a zničím něco drahého.
31.10.2011 09:13 Vzduchoplavec
Pavel: Ano, je to asi nehoráznej šrot. Já jsem si původně objednal jen Betu s motorem - ne celý set, ale nějakým nedopatřením to přišlo se vším všudy. Serva jsem vyházel hned - na FPV to chce přeci jen poněkud víc jistoty, ale na té směrovce jsem ho nechal - přeci jen moc jí nepoužívám a ona stejně ani moc neučinkuje a v případě selhání serva to snad nebude fatální... snad... :D Regulátor asi taky není žádný zázrak, ale byla hlavně moje blbost připojit na něj 6 serv - to nezvládnou ani mnohé lepší regly. Nevím, co jsem to měl za zatmění mozku...
30.10.2011 19:55 Pavel_K1
Setová elektronika v Betě je naprostý šrot - regulátor ani nemluvím, servo na výškovce se mi rozpeklo za letu (asi při 5 letu) - pochopitelně následovala havárie, servo směrovky (kterou využívám minimálně) odešlo sice o něco později - ale naprosto stejným způsobem - naštěstí na zemi ještě před startem!!! Třeba to byl jen pech na špatný kousek, ale po mé zkušenosti bych ti doporučil výměnu i toho serva na směrovce :o)!
30.10.2011 19:53 Pavel_K1
Setová elektronika v Betě je naprostý šrot - regulátor ani nemluvím, servo na výškovce se mi rozpeklo za letu (asi při 5 letu) - pochopitelně následovala havárie, servo směrovky (kterou využívám minimálně) odešlo sice o něco později - ale naprosto stejným způsobem - naštěstí na zemi ještě před startem!!! Třeba to byl jen pech na špatný kousek, ale po mé zkušenosti bych ti doporučil výměnu i toho serva na směrovce :o)!
30.10.2011 07:36 MarkAurel
dakujem za info, som mudrejsi na zaciatok
30.10.2011 06:06 pokemon
Take mam nejake zkusenosti s FPV a s vysilacem 1W jsem mel dosah 3 km se setovou antenou jak na vysilaci,tak na prijimaci.
29.10.2011 18:22 Vzduchoplavec
Mark: Popis jsem doplnil o odpověďi na tvé dotazy...
29.10.2011 16:49 MarkAurel
mozem sa opytat aky dosah alebo ako daleko lietas s 200mw systemom?? lietadlo napajas bateriou cez regulator a na FPV mas v lietadle dalsiu bateriu a bec ci ESC? alebo ako to presnejsie je? Dakujem
Alba pro vaše modely
Navštivte také největší modelářské fórum RCMANIA.cz
© 2019 RCAlbum.cz - všechna práva vyhrazena
Jak přidat můj model | O serveru | Podmínky | Kontakt | Ikonka | Nápověda
Zpět na začátek