Album RC modelu
Seznam oblíbených modelů je prázdný – stiskněte pro přidání do oblíbených
Ukázat přátelům na Facebooku
Vložit model do oblíbených

ROGALLO

Parametry

Výrobce:
Jak postaveno: Vlastní konstrukce
Kategorie: Ostatní
Materiál: Laminát + balza
Rozpětí: 900 mm
Délka: 750 mm
Váha: 645 g
Plocha křídla: 31 dm2
Vrtule: APC 7x4"
Motor: AXI 2808/24
Elektronika: Jeti Duplex 2,4 GHz
Serva: 2x Naro plus B
Baterie: PowerIon 3/2100 mAh

Hodnocení

10
z 10 | 5 hlasů – kdo hodnotil
Ohodnotit →
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Hodnocení 1 - hrůza — 10 skvělá práce

Popis

S modelem typu Rogallo jsme s bratrem prováděli pokusy již v roce 1968. Bratr v roce 1967 postavil Štefanova Fakira IV (viz. Mo 4/66), předchůdce slavného Fakira 5. Když se v Mo 10/67 objevil plánek na rogallo Flex wing, padlo rozhodnutí aparát vyzkoušet, samozřejmě co nejjednodušší cestou, tedy opatřit trup a výškovku z Fakira IV rogallovým křídlem - létat tedy jako větroň bez motoru (našel jsem dokonce i jeho fotografii). Házeli jsme to z veliké hromady hlíny do obilného pole a já jako mladší pro to běhal (v tričku a trenýrkách). "Klouzalo" to docela hezky, byli jsme nadšení, jen mě trochu kalily požitek osiny, které jsem měl opravdu až v ...... . A tím pokusy na toto téma skončily.
V rámci nostalgické horečky jsem si na to před několika lety vzpomněl a rozhodl se tento aparát realizovat - mělo to být ono rogallo Flex wing z Mo 10/67. Během víkendu jsem z uhlíkových trubek slepil kostru křídla a týden se s ní mazlil a pak odložil na několik let na skříň. Pak se mi jednou zas dostalo křídlo do ruky a zahanben rozhodl jsem se projekt dotáhnout do konce. Bedničkový trup se mi ovšem dělat už nechtělo a tak jsem zvolil rozšířené provedení s plochým trupem. Boční nosníky jsou smrk 3x8, potaženo shora a zdola balsou 3mm. Ocasní plochy balzové, pylon křídla z hotové balzové náběžné lišty, prostě maximálně využít materiál co je doma k dispozici. Potah křídla z impregnované šusťákoviny je ke kostře přilepen a pro jistotu i přišit.
Zálet proběhl bez problémů, rogallo startuje dobře ze země i z ruky, létá pomalu i rychle, je velmi obratné a lze s ním létat doslovně i "kolem hlavy", nejlépe v nepříliš větrném počasí. Je to opravdu univerzální létací aparát.

Komentáře

Moc pěkné, kostra akrobatická, látkový potah - prostě nádhera. Mám podobný stroj s bedničkovým trupem - potah Vliesem /již 2 roky bez poškození/. Ať Ti dělá radost.
Alba pro vaše modely
Navštivte také největší modelářské fórum RCMANIA.cz
© 2019 RCAlbum.cz - všechna práva vyhrazena
Jak přidat můj model | O serveru | Podmínky | Kontakt | Ikonka | Nápověda
Zpět na začátek