Seznam oblíbených modelů je prázdný – stiskněte pro přidání do oblíbených

Ročník:1971

Bydliště:Kladno

Letiště:všude kde to jde

Vzhledem k tomu že jsem balgóňák a modelařím tak trochu v celém bytě včetně obýváku a letadel není nikdy dost tak převažuje jako meteriál EPP a rozpětí takové aby se mi jich domů vešlo..právě teď něco kolem pětadvaceti:-) Jsou tu i letadla klasické konstrukce, spalováky i větroň 2m, 3m, no prostě pomalu ale jistě dělám z bytu technické muzeum

Ukázat přátelům na Facebooku
Vložit model do oblíbených

MC 20 úprava popisu vypínačů

Parametry

Výrobce: Graupner

Hodnocení

10
z 10 | 1 hlas – kdo hodnotil
Ohodnotit →
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Hodnocení 1 - hrůza — 10 skvělá práce

Popis

Při přechodu z MC 19 na novou vysílačku MC 20 jsem při množství volitelných vypínačů a přepínačů nebyl spokojen s jejich popisky. Vysílačku požívám pro zhruba 20 letadel a každé z nich má své specifické ovládání různých funkcí. Bohužel jsem si nebyl schopen zapamatovat, jakou funkci jsem pod určitý „SW“ uložil. MC 19 měla sice v základu vypínačů méně, ale zato byly popsané D/R, MIX atd.
S tím jsem se nespokojil a začal vymýšlet, jak vypínače popíši. První pokus, přelepit původní popisky nápisy vyřezané ze samolepky moc nevyšel. Plotr, který písmenka řezal, nebyl schopný tak malá písmenka kloudně vyřezat. Další varianta byla nechat si vytisknout samolepku včetně popisků o přesné velikosti pole s vypínači. To už bylo lepší, ale i když jsem matice vypínačů dotahoval s citem, samolepka se buďto kroutila hned a nebo, při opravdu mírném přitažení se vypínače vrklaly. Škoda, a to jsem si dal dost práce s návrhem v různých programech, aby nápisy po vytištění, byly v měřítku destiček na které se nalepí, byly vystředěné a vypadalo to pěkně.
Ale pak to přišlo, kamarád má psa a ne jeho obojku se pohupovala oválná destička o tloušťce kolem 1 milimetru a na ní bylo, komu pes patří, na co slyší a tak. Z čelního panelu vysílačky jsem znovu odšrouboval všechny vypínače a zkusil odtrhnout originál šťítky. Šlo to, pomalu, s třesoucí se rukou ale šlo, to. A tak začalo bádání, kde se to dá vyrobit. Je spousta firem co podobným způsobem vyrábí třeba jmenovky na kaslíky, na dveře, ale tam je materiál o dost silnější. Já potřeboval necelý milimetr. Když už jsem našel firmu, která by to uměla vyrobit tak za výrobu a hlavně přípravu výroby čtyřech či šesti kousků bych vysolil neskutečný prachy. 4-6 tisíc.
A pak mě kamarád, který se zabývá opravami hodinářských soustruhů dal typ na neskutečně ochotného člověka, krom toho asi dvacet minut autem od Kladna kde bydlím, který mu vyrábí na zrepasované soustruhy popisky, s technickými daty a logem jeho firmy i v množství menším než malém za super peníz.
Přinesl jsem mu odloupnuté štítky, návrh v programu CAD a za dva týdny bylo hotovo. Chybí tam sice nápis Graupner a ozdobná jakoby lišta kolem ale to neva. Dokonce mi udělal i další variantu rozložení určitých funkcí, to kdyby mi „nešly do ruky“ (D/R a MIX) sesazování už byla pohoda. Ještě jsem vyměnil pár třípolohových vypínačů za dvoupolohové, samozřejmě originál Graupner , ať to vypadá a tady je výsledek. Na výstavě v Letňanech jsem ještě koupil takové různobarevné „šprcky“ na vypínače pro ještě lepší orientaci a tím jsem s dokonalostí spokojen

Komentáře

Vypadá to dobře - jen doplním informaci , že Graupner už má nějaký čas na svých stránkách aktualizovaný soft , který umožňuje připojit hlasové zprávy ke spínačům i jejich polohám (samozřejmě pro každý model zvlášť). Mám sice"jen" MC-16 ,ale funguje to parádně. Je tam i prográmek ,kde si lze vytvořit vlastní hlášky (nahrát jako MP3,Waw). Já si je nakonec vytvořil v syntezátoru pro nevidomé , kde jsem napsal text , který přečte hlas dle výběru - Super ! :-)
Alba pro vaše modely
Navštivte také největší modelářské fórum RCMANIA.cz
© 2022 RCAlbum.cz - všechna práva vyhrazena
Jak přidat můj model | O serveru | Podmínky | Kontakt | Ikonka | Nápověda
Zpět na začátek